Hiába ellenezte Tokió, mégis elutazott az egy éve Ukrajnától elcsatolt, orosz fennhatóság alá került Krímre a volt japán kormányfő. Jukio Hatojama azért ment el, hogy személyesen győződjön meg arról, hogyan érzik magukat az emberek a félszigeten az országváltás óta. Szerinte a népszavazás – amelyet Kijev nem ismert el – a Krím többségének véleményét tükrözte, már pedig „a demokrácia legfontosabb eleme, hogy működése egybeessen a polgárok elképzeléseivel" – idézte a politikust a Newsru.com - írja az index
Hatojama 2009-2010 között volt Japán kormányfője, jelenleg a japán-orosz barátsági társaság vezetője. Szerdán Szevasztopolba látogat és találkozik a félsziget Oroszország által jóváhagyott vezetőjével is.
A lépés szembemegy a hivatalos Tokióval, amely támogatja az Oroszország elleni szankciókat.
Ez nem meglepő, hiszen Japánnak és Oroszországnak 70 éves rendezetlen területi vitája van: Tokió szerint Moszkva jogtalanul foglalta el a Kuril-szigetek négy legdélibb tagját – japán terminológiában az Északi Területeket – így azt visszaköveteli. Hivatalosan békeszerződés sincs érvényben a két ország között – bár ez papíron sem jelenti, hogy jogilag hadiállapot volna érvényben köztük.
Iturup, Kunasir, Sikotan és a Habomai-szigetcsoport sorsáról 2000-ben úgy tűnt, megállapodás születik, ám a nagy bejelentés végül elmaradt.
Helyette Dmitrij Medvegyev kormányfő látogatta meg a közelmúltban a halászati és katonai szempontból fontos szigeteket, jelezve, hogy a területre Moszkva továbbra is igényt tart.
Forrás: Index.hu